Aktualności

Sprawdzanie ciągłości przewodów elektrycznych

Sprawdzanie ciągłości przewodów elektrycznych

Instalacje elektryczne to systemy umożliwiające właściwie doprowadzanie energii do miejsc jej odbioru. Dzięki sprawnej instalacji jesteśmy w stanie bez ograniczeń korzystać z energii elektrycznej w naszych domach, ale także fabrykach i innych budynkach, gdzie zachodzi potrzeba użycia sprzętu zasilanego elektrycznie. Każda niespodziewana awaria powoduje wiele trudności, ale odczujemy ją szczególnie wtedy, gdy uniemożliwi ona wykonywanie pracy. Jednym z częstych powodów awarii jest zwarcie w przewodach elektrycznych. Może ono doprowadzić do nagłej i długotrwałej przerwy w działaniu instalacji elektrycznej. Jak szybko zidentyfikować miejsce takiego zwarcia?

Lokalizowanie miejsca zwarcia

Do szukania zwarć w przewodach konieczne jest wykorzystanie profesjonalnego sprzętu w postaci różnego rodzaju lokalizatorów oraz testerów. Podstawową metodą wykorzystywaną przez większość lokalizatorów jest odbijanie impulsów niskonapięciowych. Przyrząd taki generuje impulsy, które odbijając się, wskazują miejsce uszkodzenia. Po analizie, urządzenie jest w stanie z dużą dokładnością określić przybliżone miejsce zwarcia. Na rynku dostępne są różne, zaawansowane technologicznie urządzenia, które służą do lokalizowania miejsc zwarcia. Dobranie odpowiedniego lokalizatora pozwoli nam określić miejsce awarii nawet tych kabli, do których dostęp jest utrudniony, np. kabli zakopywanych w ziemi czy też umieszczanych w ścianach na stałe.

Tester ciągłości przewodów

Innym przykładem jest tester ciągłości przewodów. W najprostszej postaci informuje nas on o zamknięciu obwodu za pomocą sygnałów dźwiękowych, a dodatkowo może być wyposażony w diodę LED. Co ważne, służy do badania przewodów nie będących pod napięciem. Poddając zatem kontroli instalację, konieczne jest wyłączenie jej spod napięcia. Sprzęt ten umożliwia wykrywanie wszelkich przerw lub zwarć w przewodach. Z powodzeniem może także pomóc w identyfikacji poszczególnych żył w wiązkach. Oprócz tego możliwe jest stosowanie go do sprawdzania bezpieczników, przycisków oraz innych elementów. Obecnie bardzo często jest on częścią większego miernika, służącego do pomiaru co najmniej kilku wielkości. 

Wykorzystując przedstawione przyrządy, z łatwością można wykryć, a następnie wyeliminować powstałe w przewodach elektrycznych zwarcie. Pozwoli to na podjęcie bezzwłocznych działań naprawczych, a tym samym na bezawaryjne działanie wszystkich systemów i instalacji zasilanych elektrycznie. 

Pozostałe informacje

25-lecie tworzenia rozwiązań

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami, których katalog niebawem zostanie zaaktualizowany na naszej stronie interenetowej. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego z działem handlowym (+48 506 05 44 04 / 22 649 94 90) ,gdzie mogą Państwo uzyskać wszelkich informacji, dotyczących zmian. Droga mailowa jest do Państwa dyspozycji, pod adresami zamieszczonymi na naszej stronie. ...

AZF-10S

Rozpoczęło się od AZF-1, jako autorskiego rozwiązania firmy POLLIN. Po raz pierwszy zaprezentowany w 1995 roku. Przedstawiona, całkowicie nowatorska konstrukcja AZF-10S szybko znalazła uznanie i zastosowanie w układach automatyki. Z postępującą miniaturyzacją, zmniejszeniu uległy także nasze przełączniki i do dnia dzisiejszego produkowane są w obudowach 3-4 modułowych przeznaczonych do montażu na szyne TH35. Przez 23 lata stał sie wyznacznikiem funkcjonalności ...