Aktualności

W jakim celu stosuje się wyłącznik bistabilny?

W jakim celu stosuje się wyłącznik bistabilny?

Przełączniki bistabilne są podstawowymi elementami regulacyjnymi złożonych systemów, od elektroniki do nawet żywych komórek. Szeroko wykorzystuje się je w wielu aspektach.

Bistabilność w genetyce

Zaprojektowane genetyczne przełączniki są zbudowane z par naturalnych represorów transkrypcyjnych połączonych w celu wzajemnego hamowania. Multistabilność jest szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem naturalnym w różnych procesach biologicznych, od różnicowania komórek do reakcji na sygnały środowiskowe. Podstawową cechą systemów bistabilnych jest to, że gdy sygnał wejściowy osiągnie zdefiniowaną wartość progową, system przełącza się do odpowiedniego stanu stabilnego i pozostaje w tym stanie nawet po usunięciu tego sygnału. Powrót do stanu początkowego wymaga impulsu drugiego sygnału wejściowego.

Bistabilność w elektryce

Przełączniki bistabilne stanowią podstawowe elementy maszyn o stanie skończonym, złożonych z sekwencyjnych układów logicznych i bloków elementów pamięci w obwodach elektronicznych. Przekaźniki lub przełączniki bistabilne są urządzeniami przełączającymi z dwoma stabilnymi stanami do przełączania wszelkiego rodzaju obciążeń elektrycznych. Działają one bez poboru mocy w położeniu włączania i przy bardzo małym poborze na biegun.

Jak działa wyłącznik bistabilny?

Magnetyczne przekaźniki blokujące mogą mieć jedną lub dwie cewki. W przypadku urządzenia z pojedynczą cewką, przekaźnik będzie działał w jednym kierunku, gdy zasilanie zostanie przyłożone z jedną polaryzacją i zresetuje się, gdy polaryzacja zostanie odwrócona. W przypadku urządzenia z podwójną cewką, gdy napięcie spolaryzowane jest doprowadzane do cewki resetującej, styki będą się przesuwać.

Przekaźnik bistabilny to oszczędność

Szukasz oszczędności w energii elektrycznej? Wymień przekaźniki instalacyjne i styczniki na przekaźniki blokujące. Przy zdalnym włączaniu oświetlenia stosowane jest równoległe połączenie przycisków. W ten sposób liczba przewodów jest mniejsza niż w przypadku połączenia z przełącznikami krzyżowymi i nawrotnymi. Z powodu sterowania impulsowego przekaźnika blokującego, ciągły prąd sterujący nie przepływa przez cewkę przełącznika, co powoduje znaczne oszczędności.

Pozostałe informacje

25-lecie tworzenia rozwiązań

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami, których katalog niebawem zostanie zaaktualizowany na naszej stronie interenetowej. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego z działem handlowym (+48 506 05 44 04 / 22 649 94 90) ,gdzie mogą Państwo uzyskać wszelkich informacji, dotyczących zmian. Droga mailowa jest do Państwa dyspozycji, pod adresami zamieszczonymi na naszej stronie. ...

AZF-10S

Rozpoczęło się od AZF-1, jako autorskiego rozwiązania firmy POLLIN. Po raz pierwszy zaprezentowany w 1995 roku. Przedstawiona, całkowicie nowatorska konstrukcja AZF-10S szybko znalazła uznanie i zastosowanie w układach automatyki. Z postępującą miniaturyzacją, zmniejszeniu uległy także nasze przełączniki i do dnia dzisiejszego produkowane są w obudowach 3-4 modułowych przeznaczonych do montażu na szyne TH35. Przez 23 lata stał sie wyznacznikiem funkcjonalności ...