Aktualności

Wskaźniki napięcia – od czego uzależnić ich wybór?

Wskaźniki napięcia – od czego uzależnić ich wybór?

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju instalacjami elektrycznymi, powinniśmy zaopatrzyć się we wskaźnik napięcia. Wskaźniki, zwane również miernikami, testerami czy próbnikami napięcia, warto posiadać w swoim podręcznym zestawie narzędziowym. Wbrew pozorom, takie urządzenie przyda nam się częściej, niż nam się wydaje. Na rynku istnieje mnóstwo typów i modeli wskaźników napięcia elektrycznego. Wybór konkretnego miernika powinien być zdeterminowany przez cel, jakiemu ma on służyć. Generalnie wskaźniki napięcia można podzielić na trzy grupy: przeznaczonych do elektrycznych instalacji samochodowych, dla potrzeb domowych oraz do użytku przemysłowego.

Wskaźniki niskiego napięcia dla instalacji samochodowych

Wskaźniki napięcia do oceny stanu instalacji samochodowych, muszą być dedykowane do pracy na prądzie stałym, najczęściej o wartości 12V. Dzięki takiemu miernikowi, szybko jesteśmy w stanie zdiagnozować we własnym zakresie drobną usterkę dotyczącą zaniku świateł, wadliwie funkcjonującej wycieraczki czy stopnia naładowania naszego akumulatora. Praktycznym rozwiązaniem są tutaj wskaźniki z czujnikami na klemach, które gwarantują stabilność pomiaru, gdy znajdujemy się w kabinie podczas odpalania auta. Przydatne są też diodowe mierniki napięcia. Nie pokazują one co prawda konkretnych parametrów prądowych, ale sygnalizują czy na danym odcinku w ogólne jest jakiekolwiek napięcie bądź też wskazują ogólny poziom naładowania akumulatora.

Mierniki przydatne w domu

Do użytku domowego stosuje się inny rodzaj mierników, ponieważ napięcie w takich instalacjach wynosi 230V. Ze względu na dużo większe zagrożenia wynikające z kontaktu z napięciem sieciowym, niezwykle istotne jest wykorzystywanie wskaźników bardzo dobrze zaizolowanych. Z pewnością na wyposażeniu każdej domowej skrzynki narzędziowej znajduje się zwykły próbnik napięcia, w formie śrubokręta. Jest to pomocne narzędzie m.in. przy drobnych pracach w obszarze gniazdek czy włączników światła. Inne mierniki, tzw. detektory napięcia, są z kolei użyteczne w inwentaryzowaniu tras przebiegu przewodów, np. pod kątem potrzeby dokonania bezpiecznych nawierceń w ścianie. Bez problemu znajdziemy na rynku wskaźniki z wyświetlaczami cyfrowymi, mierniki cęgowe do pomiarów bezpośrednio na przewodach lub też łączące możliwość pracy w zakresach zarówno instalacji 12V, jak i 230V.

Specjalistyczne wskaźniki napięcia

Na większych instalacjach przemysłowych, dosyć powszechnie także stosuje się większe cęgowe wskaźniki napięcia, które umożliwiają sprawdzanie parametrów prądu nawet przy grubszych kablach energetycznych. Często w przypadku obiektów przemysłowych mamy do czynienia z napięciem trójfazowym (400V), tzw. siłą, które wymaga zastosowania specjalistycznych wskaźników/mierników.

Jak widać, oferta wskaźników napięcia jest dość szeroka, a przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na to, do czego będą nam one potrzebne.

Pozostałe informacje

25-lecie tworzenia rozwiązań

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami, których katalog niebawem zostanie zaaktualizowany na naszej stronie interenetowej. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego z działem handlowym (+48 506 05 44 04 / 22 649 94 90) ,gdzie mogą Państwo uzyskać wszelkich informacji, dotyczących zmian. Droga mailowa jest do Państwa dyspozycji, pod adresami zamieszczonymi na naszej stronie. ...

AZF-10S

Rozpoczęło się od AZF-1, jako autorskiego rozwiązania firmy POLLIN. Po raz pierwszy zaprezentowany w 1995 roku. Przedstawiona, całkowicie nowatorska konstrukcja AZF-10S szybko znalazła uznanie i zastosowanie w układach automatyki. Z postępującą miniaturyzacją, zmniejszeniu uległy także nasze przełączniki i do dnia dzisiejszego produkowane są w obudowach 3-4 modułowych przeznaczonych do montażu na szyne TH35. Przez 23 lata stał sie wyznacznikiem funkcjonalności ...