• 30/06/2020 - AP 0 Komentarze
  Automatyczny Przełącznik Faz AZF-10S

  Rozpoczęło się od AZF-1, jako autorskiego rozwiązania firmy POLLIN. Po raz pierwszy zaprezentowany w 1995 roku. Przedstawiona, całkowicie nowatorska konstrukcja AZF-10S szybko znalazła uznanie i zastosowanie w układach automatyki. Z postępującą miniaturyzacją, zmniejszeniu uległy także nasze przełączniki i do dnia dzisiejszego produkowane są w obudowach 3-4 modułowych przeznaczonych do montażu na szyne TH35.

  Przez 23 lata stał sie wyznacznikiem funkcjonalności i jakości.

  A dziś...wciąż niezastąpiony.

  Przełącz się na niezawodność i solidność

  Dowiedz się więcej
 • 30/06/2020 0 Komentarze
  Do czego jest Ci potrzebny czujnik zaniku fazy?

  Wiele urządzeń montowanych w maszynach ma dla wielu osób, szczególnie tych bez wykształcenia technicznego, tajemnicze zastosowanie i zasadę działania. Jednym z takich urządzeń, jest czujnik zaniku fazy dla silników trójfazowych, którego instalację często pomija się, z powodu nieświadomości tego, jak bardzo przydatne jest to niewielkie urządzenie.

  Zanik i asymetria fazy
  Napędzające wiele urządzeń przemysłowych silniki zasilane trójfazowym prądem zmiennym są często podstawą działania przedsiębiorstwa. Największym zagrożeniem dla takich urządzeń jest nadmierna temperatura, która prowadzi do uszkodzenia izolacji uzwojeń. Utrzymywanie temperatury powyżej dopuszczalnej znacząco zmniejsza żywotność silnika, a w przypadkach nadmiernych temperatur może doprowadzić do jego uszkodzenia. Gdy jedna z faz zaniknie lub napięcie na niej znacząco osłabnie, wówczas, mówiąc schematycznie, figura tworzona przez prądy w uzwojeniach przestanie mieć kształt trójkąta równobocznego. W uzwojeniach powstają składowe o przeciwnym zwrocie, które utrudniają pracę silnika. Nie są zużywane na ruch obrotowy silnika, więc swoją moc przeznaczają na wydzielanie ciepła. Powoduje to wzrost temperatury całego silnika, a w konsekwencji wcześniej opisane ryzyko. Sytuacja taka może zajść, gdy w sieci elektrycznej spadnie napięcie lub gdy ulegnie uszkodzeniu jeden z przewodów lub styczników doprowadzający prąd do silnika.

  Czujnik zaniku fazy
  Urządzeniem, które zapobiega takim przypadkom, jest czujnik zaniku fazy. Zareaguje on, gdy asymetria faz (różnica napięć między poszczególnymi fazami) wzrośnie powyżej lub spadnie poniżej pewnego poziomu. Prostsze urządzenia po prostu wyłączą silnik, gdy asymetria faz przekroczy zadany przez producenta poziom, przekraczając wyznaczony czas (większość ma kilkusekundowe opóźnienie, co zapobiega wyłączeniu spowodowanemu chwilowym spadkiem napięcia). Bardziej zaawansowane przekaźniki posiadają funkcje, dzięki którym możemy sami zaprogramować parametry takie jak progi działania, czas opóźnienia reakcji i dopuszczalną asymetrię faz. Stosowanie czujnika zaniku fazy znacząco podnosi trwałość i niezawodność silników trójfazowych, pozwala na uniknięcie długotrwałych przestojów produkcyjnych i dużych wydatków na remonty maszyn.

  Dowiedz się więcej
 • 30/06/2020 0 Komentarze
  Wskaźniki napięcia – od czego uzależnić ich wybór?

  Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju instalacjami elektrycznymi, powinniśmy zaopatrzyć się we wskaźnik napięcia. Wskaźniki, zwane również miernikami, testerami czy próbnikami napięcia, warto posiadać w swoim podręcznym zestawie narzędziowym. Wbrew pozorom, takie urządzenie przyda nam się częściej, niż nam się wydaje. Na rynku istnieje mnóstwo typów i modeli wskaźników napięcia elektrycznego. Wybór konkretnego miernika powinien być zdeterminowany przez cel, jakiemu ma on służyć. Generalnie wskaźniki napięcia można podzielić na trzy grupy: przeznaczonych do elektrycznych instalacji samochodowych, dla potrzeb domowych oraz do użytku przemysłowego.

  Wskaźniki niskiego napięcia dla instalacji samochodowych
  Wskaźniki napięcia do oceny stanu instalacji samochodowych, muszą być dedykowane do pracy na prądzie stałym, najczęściej o wartości 12V. Dzięki takiemu miernikowi, szybko jesteśmy w stanie zdiagnozować we własnym zakresie drobną usterkę dotyczącą zaniku świateł, wadliwie funkcjonującej wycieraczki czy stopnia naładowania naszego akumulatora. Praktycznym rozwiązaniem są tutaj wskaźniki z czujnikami na klemach, które gwarantują stabilność pomiaru, gdy znajdujemy się w kabinie podczas odpalania auta. Przydatne są też diodowe mierniki napięcia. Nie pokazują one co prawda konkretnych parametrów prądowych, ale sygnalizują czy na danym odcinku w ogólne jest jakiekolwiek napięcie bądź też wskazują ogólny poziom naładowania akumulatora.

  Mierniki przydatne w domu
  Do użytku domowego stosuje się inny rodzaj mierników, ponieważ napięcie w takich instalacjach wynosi 230V. Ze względu na dużo większe zagrożenia wynikające z kontaktu z napięciem sieciowym, niezwykle istotne jest wykorzystywanie wskaźników bardzo dobrze zaizolowanych. Z pewnością na wyposażeniu każdej domowej skrzynki narzędziowej znajduje się zwykły próbnik napięcia, w formie śrubokręta. Jest to pomocne narzędzie m.in. przy drobnych pracach w obszarze gniazdek czy włączników światła. Inne mierniki, tzw. detektory napięcia, są z kolei użyteczne w inwentaryzowaniu tras przebiegu przewodów, np. pod kątem potrzeby dokonania bezpiecznych nawierceń w ścianie. Bez problemu znajdziemy na rynku wskaźniki z wyświetlaczami cyfrowymi, mierniki cęgowe do pomiarów bezpośrednio na przewodach lub też łączące możliwość pracy w zakresach zarówno instalacji 12V, jak i 230V.

  Specjalistyczne wskaźniki napięcia
  Na większych instalacjach przemysłowych, dosyć powszechnie także stosuje się większe cęgowe wskaźniki napięcia, które umożliwiają sprawdzanie parametrów prądu nawet przy grubszych kablach energetycznych. Często w przypadku obiektów przemysłowych mamy do czynienia z napięciem trójfazowym (400V), tzw. siłą, które wymaga zastosowania specjalistycznych wskaźników/mierników.

  Jak widać, oferta wskaźników napięcia jest dość szeroka, a przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na to, do czego będą nam one potrzebne.

  Dowiedz się więcej
 • 30/06/2020 0 Komentarze
  Sprawdzanie ciągłości przewodów elektrycznych

  Instalacje elektryczne to systemy umożliwiające właściwie doprowadzanie energii do miejsc jej odbioru. Dzięki sprawnej instalacji jesteśmy w stanie bez ograniczeń korzystać z energii elektrycznej w naszych domach, ale także fabrykach i innych budynkach, gdzie zachodzi potrzeba użycia sprzętu zasilanego elektrycznie. Każda niespodziewana awaria powoduje wiele trudności, ale odczujemy ją szczególnie wtedy, gdy uniemożliwi ona wykonywanie pracy. Jednym z częstych powodów awarii jest zwarcie w przewodach elektrycznych. Może ono doprowadzić do nagłej i długotrwałej przerwy w działaniu instalacji elektrycznej. Jak szybko zidentyfikować miejsce takiego zwarcia?

  Lokalizowanie miejsca zwarcia
  Do szukania zwarć w przewodach konieczne jest wykorzystanie profesjonalnego sprzętu w postaci różnego rodzaju lokalizatorów oraz testerów. Podstawową metodą wykorzystywaną przez większość lokalizatorów jest odbijanie impulsów niskonapięciowych. Przyrząd taki generuje impulsy, które odbijając się, wskazują miejsce uszkodzenia. Po analizie, urządzenie jest w stanie z dużą dokładnością określić przybliżone miejsce zwarcia. Na rynku dostępne są różne, zaawansowane technologicznie urządzenia, które służą do lokalizowania miejsc zwarcia. Dobranie odpowiedniego lokalizatora pozwoli nam określić miejsce awarii nawet tych kabli, do których dostęp jest utrudniony, np. kabli zakopywanych w ziemi czy też umieszczanych w ścianach na stałe.

  Tester ciągłości przewodów
  Innym przykładem jest tester ciągłości przewodów. W najprostszej postaci informuje nas on o zamknięciu obwodu za pomocą sygnałów dźwiękowych, a dodatkowo może być wyposażony w diodę LED. Co ważne, służy do badania przewodów nie będących pod napięciem. Poddając zatem kontroli instalację, konieczne jest wyłączenie jej spod napięcia. Sprzęt ten umożliwia wykrywanie wszelkich przerw lub zwarć w przewodach. Z powodzeniem może także pomóc w identyfikacji poszczególnych żył w wiązkach. Oprócz tego możliwe jest stosowanie go do sprawdzania bezpieczników, przycisków oraz innych elementów. Obecnie bardzo często jest on częścią większego miernika, służącego do pomiaru co najmniej kilku wielkości. 

  Wykorzystując przedstawione przyrządy, z łatwością można wykryć, a następnie wyeliminować powstałe w przewodach elektrycznych zwarcie. Pozwoli to na podjęcie bezzwłocznych działań naprawczych, a tym samym na bezawaryjne działanie wszystkich systemów i instalacji zasilanych elektrycznie. 

  Dowiedz się więcej
 • 30/06/2020 0 Komentarze
  MROK-16M, czyli najmniejszy wyłącznik zmierzchowy na rynku

  Skutecznie oświetlona reklama, witryna czy baner wspomagają działania marketingowe. Urządzenia elektryczne, w tym również lampy, lampiony czy latarnie załączane samoczynnie po zmroku mogą być w wielu sytuacjach bardzo pomocne. W jaki sposób MROK-16M pomaga najwygodniej uzyskać zautomatyzowaną instalację oświetleniową?

  Dyskretny wyłącznik zmierzchowy.
  Wyłącznik MROK-16M jest najmniejszym zmierzchowym automatem dostępnym na rynku. Umożliwia regulację progu zadziałania w zakresie od około 2 do 50 LUX. Czas opóźnienia wynosi około 20 sekund. Ma również stopień ochrony IP65, czyli zwiększona odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej, urządzenie ma pięcioletnią gwarancję producenta. Sprawdzi się w wielu zastosowaniach, a dzięki swoim niewielkim wymiarom nie jest zbyt widocznym elementem instalacji i może dyskretnie pełnić swoją rolę.

  Do czego służy wyłącznik zmierzchowy MROK-16M?.
  MROK-16M to praktyczny sposob na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia w rytm wschodu i zachodu Śłońca, a także w zależności od panujących warunków atmosferycznych ( np. zaciemnienia w ciągu dnia lub burzy). Jest on niewielkich rozmiarów i umożliwia instalację w standardowych obwodach elektrycznych 230V. Rozwiązanie takie jest z pewnością wygodniejsze w wielu przypadkach niż programowalne czasowo włączniki, gdyż włączenie uzależnia od faktycznie panujących warunków świetlnych, nie zaś określonych przedziałów czasowych. Automaty MROK-16M mimo swych niewielkich wymiarów mogą służyć do włączania o zmierzchu i wyłączania o świcie instalacji o różnych obciążeniach, na przykład witryn, reklam, oświetlenia domu czy ulicznego, a także dekoracji okolicznościowych.

  Montaż i regulacja wyłączników zmierzchowych.
  Automat zmierzchowy MROK-16M winno się montować w miejscu, do którego nie dociera załączane przez niego światło, jak i inne sztuczne źródła światła. Montaż tego modelu jest możliwy na podłożu, ścianie lub innej powierzchni. Regulacja progu zadziałania następuje z użyciem łatwo dostępnego pokrętła, oraz znajdującej się pod nim bezzwłocznie działającej czerwonej diody LED.

  Automaty zmierzchowe to wygodne elementy instalacji elektrycznych ułatwiające obsługę oświetlenia. Kompaktowy wyłącznik zmierzchowy MROK-16M idealnie wpisuje się w wyposażenie wielu miejsc, w których włączenie światła wraz ze zmrokiem jest koniecznością, lub gdy chodzi o podkreślenie estetyki oświetlanego elementu.

  Dowiedz się więcej
 • 30/06/2020 0 Komentarze
  Kontrola stanu sieci – wskaźnik obecności napięcia

  Budynki obecnie wyposażone są w rozbudowane instalacje elektryczne. Bardzo dużo przewodów oraz połączeń między nimi  to konieczność, jednak w przypadku awarii czasem trudno znaleźć samodzielnie przyczynę usterki. Dlatego niezbędne są przyrządy pomiarowe, które szybko i sprawnie pomogą naprawić zaistniałą awarię. Jakie to urządzenia? Jak działają?

  Wskaźniki napięcia - niezbędne w każdej diagnostyce
  Wskaźnik napięcia to niewielkich rozmiarów urządzenie, które potocznie nazywa się "lampką". Używa się go do wyszukiwania braku fazy w danej instalacji w przypadku zaniku dostawy prądu albo kiedy podejrzewa się jakąś awarię po stronie instalacji elektrycznej.  Jest to rozwiązanie bardzo proste, a zarazem skuteczne. Dobrej jakości wskaźniki są precyzyjne i pozwalają na wykonanie diagnostyki nawet w niekorzystnych warunkach otoczenia, na przykład w bardzo niskiej temperaturze (około - 30 stopni Celsjusza). Dzięki wskaźnikowi napięcia można szybko znaleźć przyczynę awarii, a co najważniejsze, nie trzeba rozbierać instalacji na czynniki pierwsze, co zaoszczędza nie tylko czas, ale także pieniądze. Montaż takiego urządzenia jest również bardzo prosty i niewymagający.

  Sprawne wykrycie braku fazy
  Podczas montażu wskaźnika napięcia należy przede wszystkim stosować się do instrukcji. W specyfikacji technicznej każdego ze wskaźników znajdują się ścisłe wytyczne dotyczące między innymi środowiska oraz sposobu instalacji. Kiedy wskaźnik został zamontowany poprawnie, jego praca pozwala na natychmiastowe sprawdzenie, która faza ma zanik napięcia. Informuje o tym dioda umieszczona na panelu zewnętrznym. Nie można nie wspomnieć o tym, że wskaźniki napięcia to narzędzia niezwykle uniwersalne. Tego typu wskaźniki można stosować w dowolnych rozdzielnicach wnętrzowych średniego napięcia. Jest to zatem bardzo korzystna inwestycja, która na pewno będzie przydatna prędzej czy później.

  Dowiedz się więcej

Automatyczny Przełącznik faz AZF-10S

Do tej pory wydawać się mogło, iż 100% skuteczności zapewniał, nasz moduł. Oczekiwania a rzeczywistość to różnica 1%, niewiele, lecz dla nas nie do przyjęcia. 

Od dłuższego już czasu, opracowujemy nowe rozwiązania dla najbardziej wymagających instalatorów.

Owe rozwiązanie, to coś, czego nie było na rynku elektrotechnicznym.

 

Nowy system zabezpieczeń, nowy wzór, nowy wymiar.

Jego oznaczenie to 7 oraz 6B.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi rozwiązaniami.

AZF-10S

Nowe wzory wskaźników, które zastąpią dotychczasowe modele. Nowe obudowy z materiałów niepalnych i samogasnących. 

WN-3FX,WN-3FG, WN-3FXK

MROK-16M

Najmniejszy wyłącznik zmierzchowy na rynku.

 

O czułości ludzkiego oka, oparty na fotodiodzie z zakresem 2-50 LUX.

Idealnie aby wyregulować dokładnie w próg zadziałania bez "strzelania".

Dokładnie tak jak chcesz i oczekujesz.

 

Wodoszczelność i pyłoszczelność dla stopnia ochrony IP65

Okienko wykonane z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne, które mają wpływ na działanie urządzenia. Zastosowanie takiego rozwiązania, zapewnia ciągłość działania przez długie lata, bez wpływu takich czynników jak, nasłonecznienie, deszcz, śnieg, wiatr.

Zastosowany potencjometr zapewnia dokładność nastaw, przez naniesioną strzałke na środku, która wskazuje dokładną jego pozycję na skali.

Zakres obrotu to zaledwie 3/4, co eliminuje przekręcenie konkretnej wartości nastaw.

MROK-16M