Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju instalacjami elektrycznymi, powinniśmy zaopatrzyć się we wskaźnik napięcia. Wskaźniki, zwane również miernikami, testerami czy próbnikami napięcia, warto posiadać w swoim podręcznym zestawie narzędziowym. Wbrew pozorom, takie urządzenie przyda nam się częściej, niż nam się wydaje. Na rynku istnieje mnóstwo typów i modeli wskaźników napięcia elektrycznego. Wybór konkretnego miernika powinien być zdeterminowany przez cel, jakiemu ma on służyć. Generalnie wskaźniki napięcia można podzielić na trzy grupy: przeznaczonych do elektrycznych instalacji samochodowych, dla potrzeb domowych oraz do użytku przemysłowego.
Wskaźniki niskiego napięcia dla instalacji samochodowych
Wskaźniki napięcia do oceny stanu instalacji samochodowych, muszą być dedykowane do pracy na prądzie stałym, najczęściej o wartości 12V. Dzięki takiemu miernikowi, szybko jesteśmy w stanie zdiagnozować we własnym zakresie drobną usterkę dotyczącą zaniku świateł, wadliwie funkcjonującej wycieraczki czy stopnia naładowania naszego akumulatora. Praktycznym rozwiązaniem są tutaj wskaźniki z czujnikami na klemach, które gwarantują stabilność pomiaru, gdy znajdujemy się w kabinie podczas odpalania auta. Przydatne są też diodowe mierniki napięcia. Nie pokazują one co prawda konkretnych parametrów prądowych, ale sygnalizują czy na danym odcinku w ogólne jest jakiekolwiek napięcie bądź też wskazują ogólny poziom naładowania akumulatora.
Mierniki przydatne w domu
Do użytku domowego stosuje się inny rodzaj mierników, ponieważ napięcie w takich instalacjach wynosi 230V. Ze względu na dużo większe zagrożenia wynikające z kontaktu z napięciem sieciowym, niezwykle istotne jest wykorzystywanie wskaźników bardzo dobrze zaizolowanych. Z pewnością na wyposażeniu każdej domowej skrzynki narzędziowej znajduje się zwykły próbnik napięcia, w formie śrubokręta. Jest to pomocne narzędzie m.in. przy drobnych pracach w obszarze gniazdek czy włączników światła. Inne mierniki, tzw. detektory napięcia, są z kolei użyteczne w inwentaryzowaniu tras przebiegu przewodów, np. pod kątem potrzeby dokonania bezpiecznych nawierceń w ścianie. Bez problemu znajdziemy na rynku wskaźniki z wyświetlaczami cyfrowymi, mierniki cęgowe do pomiarów bezpośrednio na przewodach lub też łączące możliwość pracy w zakresach zarówno instalacji 12V, jak i 230V.
Specjalistyczne wskaźniki napięcia
Na większych instalacjach przemysłowych, dosyć powszechnie także stosuje się większe cęgowe wskaźniki napięcia, które umożliwiają sprawdzanie parametrów prądu nawet przy grubszych kablach energetycznych. Często w przypadku obiektów przemysłowych mamy do czynienia z napięciem trójfazowym (400V), tzw. siłą, które wymaga zastosowania specjalistycznych wskaźników/mierników.
Jak widać, oferta wskaźników napięcia jest dość szeroka, a przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na to, do czego będą nam one potrzebne.