Automatyka przemysłowa i układy automatyki przemysłowej, a także domowej, oparte są na przekaźnikach czasowych jedno lub wielofunkcyjnych. Często spotykane w budynkach, samoczynne zadziałanie oświetlenia połączone np. z systemem wentylacji, uruchomione może być prostym przekaźnikiem jeśli tylko zaspokaja nasze oczekiwanie względem zadania jakie ma spełnić.
Zadanie ich jest stosunkowo proste, mają uruchomić w określonym czasie i wyłączyć podłączone do nich urządzenie. Wśród takich urządzeń znajdują się wielofunkcyjne przekaźniki (MASTER 3) służące do wysterowania, np. innych przekaźników czy urządzeń w zależności od stopnia ich możliwości ,jak również proste urządzenia (seria PC-1TZ/1TW/1SD), których zadaniem jest załączanie, wyłączanie lub odpadanie.
Samo podłączenie nie jest skomplikowane, tak samo jak przygotowanie do pracy. Ustawienie polega na wprowadzeniu odpowiedniego czasu za pomocą pokręteł lub joysticka. Przekaźnik jest restartowany i po ponownym włączeniu rozpoczyna odmierzanie czasu pracy jaki pozostał do zakończenia cyklu /cykli lub do rozpoczęcia odmierzania. Czasy, które są dostępne do ustawienia zawierają się od 0.1 sekundy do ponad 99 godzin. Rozpiętość czasowa sprawia, że to urządzenia sprawujące się wyśmienicie w pracy do której zostały stworzone.
W naszej ofercie znajduje sie wielofunkcyjny przekaźnik MASTER 3, realizujacy 29 funkcji oraz trzy czasy T1,T2, oraz T3. Prostota obsługi, czyni go wspaniałą alternatywą dla innych przekaźników.
Aby wybrać odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika przekaźnik czasowy najlepiej skorzystać z opracowanej przez nas tabeli poniżej.
Przekaźniki czasowe mogą spełniać wiele różnych funkcji, chociaż najczęściej wybiera się je głównie z tego względu, że zapewniają załączanie i wyłączanie, które jest odpowiednio opóźnione w czasie. Warto podkreślić, że jeśli dobrze ustawi się takie urządzenie, to będzie można cieszyć się z faktu, że załączanie i wyłącznie bądź też wiele innych funkcji można organizować w sposób cykliczny. Wystarczy tylko odpowiednio określić przerwy. Dostępne są przeróżne przekaźniki czasowe, które można wyróżnić ze względu na sposób ich użytkowania czy też na liczbę funkcji, z jakich będzie można skorzystać. Można więc wybrać przekaźniki jednofunkcyjne, wielofunkcyjne, a także przekaźniki uniwersalne, czy z opóźnionym odpadaniem.
Cyfrowe przekaźniki to odpowiedź na dzisiejsze potrzeby konsumenta, któremu zależy na dokładnych ustawieniach i sterowaniu instalacjami znajdującymi się w domu prywatnym, w biurze albo w budynku użyteczności publicznej. Zaawansowane urządzenia tego typu są wyposażone w cyfrowe wyświetlacze, natomiast manipulacja poszczególnymi parametrami jest możliwa za sprawą przycisków, które znajdują się w przednim panelu. Za ich pomocą możemy na przykład zablokować ustawienia, które zostały przez nas wprowadzone. By tego dokonać, wystarczy wyłączyć odpowiedni przycisk. Przekonamy się o tym, że przekaźniki pomimo tak zaawansowanej technologii, jaką sobą prezentują, są urządzeniami o dość prostej budowie i panelu, którego obsługa jest dość intuicyjna.