Sterowanie oświetleniem

Podział wyłączników zmierzchowych


Wyłączniki zmierzchowe przeznaczone są do automatycznego załączania oświetlenia o zmierzchu i wyłączania o świcie. Każdy produkowany przez nas automat zmierzchowy wyposażony został w bezzwłocznie działającą diodę LED, która informuje o uchwyceniu progu zadziałania. Wszystkie wersje posiadają opóźnienie czasowe chroniace przed przypadkowym zadziałaniem, spowodowanym chwilowym oswietleniem lub zasłonieciem czujnika.
Wykonane są zarówno jako kompletne i hermetyczne urzadzenia przeznaczone do montażu na zewnątrz (Mrok 1, Mrok 16, Mrok-mini), jak i przystosowane do zamocowania na szynie moduły (Mrok-16S) z zewnetrzną, hermetyczną sondą (SN-16L) lub sondą walcową  (SW10).
Spośród szeregu oferowanych przez nas tzw. "zmierzchówek", na szczególną uwagę zasługuje automat zmierzchowy MROK-Mini, który przy niewielkich wymiarach (50x40x20 mm) posiada wszystkie funkcjonalności dobrego wyłącznika zmierzchowego.
MROK-Mini to najmniejszy na rynku automat zmierzchowy o obciążalności 16A.

 

Zobacz również inne możliwości sterowania oświetleniem.

 

 
 

Dlaczego wybrać wyłącznik zmierzchowy?


Włączniki zmierzchowe gwarantują automatyczne załączanie i wyłączanie oświetlenia na konkretnym obszarze. Działanie tego urządzenia, które umożliwia włączanie oświetlenia po zmierzchu i wyłączanie o świcie, jest możliwe ze względu na zastosowanie fototranzystora lub fotodiody. Gdy stopień natężenia nasłonecznienia zaczyna spadać, rośnie w tym samym czasie rezystancja wyłącznika zmierzchowego. Uruchamia się w ten sposób przekaźnik przerzutnik i cały system. W naszej ofercie są zaś dostępne takie wyłączniki zmierzchowe, których działanie można korygować i dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli chodzi o sam montaż takiego urządzenia, warto mieć na uwadze to, że reaguje on na zmiany oświetlenia naturalnego. Z tego też powodu bardzo istotne jest to, by zainstalować go w miejscu, do jakiego dochodzą promienie słoneczne. Wybierając takie rozwiązanie technologiczne, możemy w znacznym stopniu wyeliminować sytuacje, w jakich oświetlenie jest włączone bez potrzeby, a tym samym oszczędzać energię. Decydując się zaś na wyłącznik zmierzchowy, możemy w znacznym stopniu obniżyć nasze rachunki za prąd, jak również zadbać o środowisko naturalne.

 

 
 

Zastosowanie


Warto również wziąć pod uwagę to, że urządzenia tego typu będą doskonale się sprawdzać zarówno przy ujemnych temperaturach (do minus trzydziestu stopni Celsjusza), jak i przy dodatnich (do pięćdziesięciu stopni Celsjusza). Jeśli chodzi o ich zastosowanie, to jest ono niezwykle szerokie. Możemy z powodzeniem zainstalować takie wyłączniki zmierzchowe, jeśli chcemy mieć kontrolę nad oświetleniem w naszym ogrodzie, czy też tym, które znajduje się wokół naszego domu.

Jednak na tym nie koniec, ponieważ możemy je równie dobrze zainstalować wszędzie tam, gdzie oświetlenie musi być włączone na noc, a więc w zakładach pracy. Ponadto urządzenie jest niezbędne w miejscach publicznych, takich jak ulice, parkingi, czy place, które znajdują się wokół przekazów reklamowych. Włączniki zmierzchowe to urządzenia, którymi bardzo łatwo przyjdzie nam się obsługiwać, a przy tym są tak małe, że praktycznie nie zwracają na siebie uwagi.