Euro-2

Zastosowanie zestawów stycznikowo-przekaźnikowych Euro-2


Zestawy stycznikowo-przekaznikowe Euro-2 służą do  załączania oraz zabezpieczania przed skutkami pracy niepełnofazowej, a także przed przeciążeniem prądowym silników trójfazowych (3x400/230V 50Hz) napędzających urządzenia pracujące bez dozoru - takie jak: pompy głebinowe, hydrofory, wentylatory , sprężarki itp. o mocy od 0,75 do 18,5 kW (w zalezności od zakresu prądowego zastosowanego przekaznika termobimetalowego). 

 

 
 

Zasada działania


Przekaznik termobimetalowy zabezpiecza uzwojenia silnika przed spaleniem na skutek, np. zatarcia sie pompy. Przekaznik MKF-2P/-2PM zabezpiecza silnik przed skutkami pracy przy przerwie obwodu w jednym z przewodów zasilających (zanik fazy), przed spadkiem napięcia na przewodzie zerowym oraz spadkiem napięcia fazowego poniżej 175 V, a także kontroluje stan zestyków stycznika. Wypalenie sie któregokolwiek z zestyków stycznika powoduje niepełnofazowa pracę silnika i w konsekwencji doprowadza do jego uszkodzenia. Aby tego uniknąć wprowadzono pomiar składowej symetrycznej zerowej napięcia jednocześnie na zaciskach wyjściowych i wejściowych stycznika. Przekaznik MKF-2PM zabezpiecza silnik dodatkowo przed pracą przy nieprawidłowej kolejności faz (w tym przypadku wyłączenie silnika następuje bezzwłocznie) i pozwala na regulację progu i czas opóżnienia zadziałania. Silnik podlega odłączeniu na stałe, jeżeli wystąpił brak fazy po stronie wyjściowej stycznika, a w pozostałych przypadkach, po ustaniu przyczyny wyłączenia, następuje ponowne automatyczne urychomienie silnika. Wyłącznik obwodu sterowania pozwala na ręczne sterowanie pracą silnika.

Zestawy stycznikowo-przekaźnikowe to kompletne zabezpieczenie silnika trójfazowego, które cieszy się popularnością i uznaniem klientów od początku istnienia firmy POLLIN. Zmodernizowana wersja dawnych zestawów ZS-5MB to zestawy EURO-2, różniące się wykonaniem w zależności od mocy silnika trójfazowego, który mają zabezpieczać.

 

 

 
 

Rodzaje zestawów Euro-2

Dlaczego warto zastosować zestaw Euro-2?


Zestawy serii EURO wykonywane sa dla silników o mocy od 0,75 kW do 18,5 kW. Wersje EURO-2M dodatkowo kontrolują kolejność faz oraz pozwalają na regulację progu zadziałania i czasu zadziałania.

Zestawy stycznikowo-przekaźnikowe dostępne w naszej ofercie stanowią doskonałe zabezpieczenie dla silnika, także wtedy, gdy istnieje ryzyko pracy przy nieprawidłowej kolejności faz. W takim przypadku możemy liczyć na to, że silnik zostanie wyłączony w sposób automatyczny. Dodatkowym atutem takich urządzeń jest to, że można regulować próg, jak i czas opóźnienia działania. W przypadku kiedy dochodzi do niesymetrii po stronie wyjściowej stycznika, silnik jest odłączany wtedy na stałe. W pozostałych sytuacjach, kiedy przyczyna wyłączenia silnika zostanie zażegnana, urządzenia te mają swój udział przy ponownym, automatycznym uruchomieniu silnika.

Warto zwrócić uwagę na obudowę, w jakiej znajdują się zestawy serii EURO. Jest ona wykonana z wytrzymałego poliwęglanu, który jest również materiałem niezwykle lekkim i odpornym na działanie czynników zewnętrznych, jak i na zarysowania. Obudowa zestawów jest przystosowana do mocowania za pomocą dwóch wkrętów, które przechodzą przez dolną część konstrukcji. Obudowę o niewielkich wymiarach mocujemy do podłoża. Urządzenia te mogą bezawaryjnie pracować tak w niskich, jak i w wysokich temperaturach.

 

 
 

Szybki czas działania


Urządzenia te działają bardzo szybko, gdyż czas zadziałania/przełączenia wynosi jedynie 150 ms (zależnie od zastosowanego przekaźnika MKF). Próg zadziałania przekaźników wynosi blisko 175 V. Wybór tych urządzeń to rozwiązanie na długie lata, ponieważ nasze przekaźniki cechują się niezawodnością – posiadają pięcioletnią gwarancję. Warto zapoznać się z opisami poszczególnych przekaźników, co powinno pomóc przy dokonaniu właściwego wyboru.

Jeśli jednak będą Państwo mieć jakieś wątpliwości związane z tym, które urządzenie wybrać, służymy swoją pomocą – nasz przedstawiciel odpowie na wszelkie Państwa pytania i pomoże wskazać właściwe urządzenie.