Czujniki faz - Kontrola sieci

Podział i rodzaje czujników zaniku fazy z serii MKF


Przekazniki MKF przeznaczone są do zabezpieczania silnikow trójfazowych (3x 400/230 V 50Hz ) o dowolnej mocy przed skutkami pracy przy przerwie obwodu w jednym z przewodów zasilajacych ( zanik fazy ), przed spadkiem napiecia na przewodzie zerowym oraz spadkiem napiecia fazowego poniżej ok.175 V.
Przekazniki MKF-1PK/-2PK/-12PK dodatkowo kontrolują kolejność faz.
Natomiast przekazniki MKF-2PK/-2PM kontrolują dodatkowo styki stycznika.
Zasada działania polega na pomiarze składowej symetrycznej zerowej napięcia zasilającego. Po zaniku fazy lub obniżeniu się napięcia zasilającego do ok. 175 V na dłużej niż ok 3,5 sekundy przekaznik MKF odłącza silnik.
W przypadku nieprawidłowej kolejności faz (MKF-1PK/12PK/2PK) wyłączenie silnika jest natychmiastowe (urządzenie nie pozwoli w ogole na uruchomienie silnika). Układ nie jest czuły na chwilowe wahania sieci, a także na asymetrię zasilania przy załączaniu silnika o dużej mocy. Po ustaniu przyczyny zadziałania następuje samoczynne uruchomienie silnika. Jednakże w przypadku wykrycia przerwy za stycznikiem (MKF-2P/2PR/2PK/2PM) silnik zostanie wyłączony na stałe, a o przyczynie wyłączenia poinformuje świecąca czerwona dioda LED.
Przekazniki z grupy MKF posiadają obudowę z tworzywa sztucznego samogasnącego przystosowaną na szyne 35 mm. Działanie przekaznika sygnalizują diody LED.
Wersje MKF-1PR/1PM/12PR/12PM/2PR/2PM wyposażone są dodatkowo w pokrętła regulacji progu zadziałania i czasu opóznienia zadziałania.
Dodatkowo przekazniki MKF-1P/PK/PR/PM  posiadają jeden styk zwierny.
Przekazniki  MKF-2P/2PK/2PR/2PM posiadają jeden styk przelączny galwanicznie odseparowany.
Natomiast grupa  MKF-12P/12PK/12PR/12PM posiadaja dwa styki przelączne galwanicznie odseparowane.


W kontekście zabezpieczenia silników trójfazowych, warto zainteresować sie wskaźnikiem napięcia WN-33P. W prawdzie jego głownym przeznaczeniem jest sygnalizowanie typowych awarii w sieci trófazowej, ale dzięki stykowi wyjściowemu może być stosowany również do zabezpieczania silników trójfazowych . Wskaźnik WN-33P; wyposażony jest w mikroprocesor, więc jego możliwości jako zabezpieczenie silnika trófazowego są znacznie większe niż typowego czujnika zaniku fazy MKF.
WN-33P reaguje na ; zanik, asymetrię, kolejność faz i zwarcie faz. Dodatkowo też zabezpiecza silnik zbyt wysokim i zbyt niskim napięciem ( powyżej 253 V i poniżej 195 V ).

Dużą zaletą tego urzadzenia jest fakt, że reaguje rownież na symetryczny spadek napięcia, czyli jednakowe obniżenie sie faz ( nie ma w tym przypadku asymetrii ). Istotne jest również, ze WN-33P może współpracować z agregatami prądotwórczymi.
Urządzenie wyposażone jest w 12 diod LED, dzęki którym każda awaria sieci sygnalizowana jest przez niezależną diodę świecącą.

 

Zobacz rownież inne rozwiązania zabezpieczeń silnika trójfazowego.
 

 
 

Czym są tak właściwie czujniki zaniku fazy MKF?


Przekaźniki MKF, które są dostępne w naszej ofercie, mogą być z powodzeniem użytkowane w warunkach mieszkalnych, handlowych, jak i  przemysłowych. Są to więc przekaźniki o dość szerokim zastosowaniu, sprawdzające się w różnych środowiskach zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. Ich prosta konstrukcja pozwala na szybki montaż, jak i demontaż. Zasada działania nie jest skomplikowana, dlatego też, bardzo szybko można ustalić, czy doszło, np. do zmiany kolejności faz. W każdej sytuacji, kiedy dochodzi do nieprawidłowości w kolejności faz, silnik nie zostanie uruchomiony. Świecące się diody informują o tym, do jakiego rodzaju zdarzenia doszło.

Oferowane przez nas przekaźniki to urządzenia niezawodne, dzięki którym można uchronić silnik przed zniszczeniem, a konkretnie przed skutkami pracy niepełnofazowej lub przy spadku napięcia. Ze względu na szeroki wybór czujników zaniku fazy, asymetrii oraz kolejności faz, nasi przedstawiciele służą Państwu pomocą przy doborze odpowiedniego urządzenia. Tak szeroki asortyment pozwoli Państwu dobrać dany model indywidualnie do potrzeb, , a zwarta konstrukcja sprawia, że można taki czujnik zainstalować nawet tam, gdzie nie ma zbyt wiele wolnego miejsca
 

 
 

Gdy dochodzi do zaniku którejś z faz


Przekaźniki z naszej oferty to urządzenia wyróżniające się na rynku innowacyjnością. Są to bowiem niezwykle dobrze opracowane konstrukcje, którye w każdej chwili dbają o właściwy poziom bezpieczeństwa silnika i całego układu. Są nieocenione zawsze wtedy, gdy dochodzi do zaniku napięcia na którejś z faz, czy wtedy, gdy ma miejsce znaczna asymetria napięć.

Na naszej stronie każdy czujnik został szczegółowo zaprezentowany, by ułatwić Państwu wybór, a w razie jakichkolwiek wątpliwości warto się z nami skontaktować.